Zamojska Gala Wolontariatu 2013-12-09 , aktualności , archiwum aktualności - 2013

5 grudnia, z okazji Światowego Dnia Wolontariusza w „Okrąglaku” odbywa się zwykle wielkie świętowanie. Nie inaczej było i w tym roku. Na Galę przybyło ponad 150 osób: ci, co pomagają oraz ci, którzy z tej pomocy korzystają - wolontariusze i ich podopieczni. Byli też przedstawiciele władz miasta, a wśród nich zastępca Prezydenta Pan Tomasz Kossowski i przewodniczący Rady Miasta Pan Jan Wojciech Matwiejczuk.

Nie zawiedli też przyjaciele z różnych organizacji pozarządowych, kombatanckich, klubów seniora, dyrektorzy szkół, opiekunowie klubów wolontariusza, oraz pracownicy kilku zamojskich instytucji. Byli też goście z zagranicy – ochotnicy z Bułgarii, Litwy, Rumunii, Turcji i Węgier, którzy przyjechali zobaczyć jak celebrujemy to międzynarodowe wydarzenie.

To święto jest doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim wolontariuszom za chęć działania, tworzenia i zmieniania na lepszy otaczający świat.

Podczas Gali zostało wręczonych 101 podziękowań.

 Filarem Zamojskiego Centrum od 11 lat jest wolontariat młodzieżowy. To w szkolnych klubach dzieje się najwięcej, a wolontariusze angażowani są do różnych zadań. W tym roku mogli pochwalić się tym, co robią. Przyszli więc z banerami, plakatami, planszami i prezentacjami. Były też relacje ustne.

Organizatorki zamojskiego wolontariatu cieszy fakt, że każdego roku tworzą się nowe kluby. Jest ich już 20. W tym roku szkolnym  dołączyli wolontariusze z  Gimnazjum Nr 2, Nr 4 i Nr 7. Powstał też Klub przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego, a jego członkowie chcą działać na rzecz mieszkańców i środowiska.

Hasło tegorocznej Gali było skierowane właśnie do młodych ludzi, a brzmiało: „Żadne branie – nakręca nas działanie”, bo wolontariat jest alternatywną formą spędzania wolnego czasu, uczy wielu pożytecznych rzeczy, o czym wiedzą zwłaszcza nauczyciele.