Międzynarodowe seminarium w rumuńskim Busteni 2016-08-15 , aktualności , współpraca międzynarodowa - erasmus+ , archiwum aktualności - 2016

W ramach współpracy z partnerem z Cypru, organizacją “Network for European Citizenship and Identity”, Zamojskie Centrum Wolontariatu brało udział w pierwszej części projektu “Listening, Sharing and Broaden your Horizons”.

Działania projektowe składają się z 2 części.

Pierwsza, to zakończone już seminarium w Rumunii, w trakcie którego organizacje partnerskie wymieniały się doświadczeniami z zakresu edukacji pozaformalnej i prowadzenia projektów międzynarodowych. Druga, to kurs szkoleniowy, który odbędzie się w kwietniu 2017 roku na Cyprze, a jego tematyka skupiać się będzie na wzmocnieniu świadomości znaczenia włączenia społecznego w naszych społecznościach lokalnych.Zamojskie Centrum Wolontariatu w projekcie reprezentują: Kamila Graczyk i Aleksandra Miklasińska. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z seminarium, którą przygotowała Kamila:

W dniach 26-31 lipca miałam możliwość wziąć udział w projekcie w ramach programu Erasmus + „Listening, Sharing and Broaden your Horizons", który odbył się w Busteni, w Rumunii. W seminarium uczestniczyli pracownicy młodzieżowi z Węgier, Malty, Litwy, Rumunii, Cypru i Polski.

Uczestnicy mieli okazję zrozumieć, jak ważna jest współpraca - nie tylko między organizacjami międzynarodowymi, ale także między młodymi ludźmi, a pracownikami młodzieżowymi. Głównym celem seminarium było wskazanie ścieżek rozwoju uczestników oraz pokazanie im, w jaki sposób mogą w dalszym ciągu wykonywać swoją pracę.

Każdy z biorących udział, w swojej codziennej pracy stara się pomagać młodym ludziom z mniejszymi szansami (ekonomicznymi, społecznymi, geograficznymi itd.), starając się nakłonić ich do działania i rozwoju umiejętności. Pracownicy młodzieżowi mieli szansę zrozumieć, że zawsze musimy motywować młodych ludzi do pracy nad sobą. Dowiedziałam się również więcej o programie Erasmus + - jego strukturze i celach. Chcę tę wiedzę wykorzystać w najbliższej przyszłości.

Myślę, że każdy uczestnik czuł się dobrze w tej międzynarodowej grupie. Organizatorzy przygotowali wiele gier i zadań, co było bardzo ważne dla budowania naszego zespołu. Również jako grupy narodowe mieliśmy przygotować prezentacje na temat historii każdego kraju, co było fantastycznym zadaniem, bowiem dzięki temu wywiązała się dyskusja na temat naszego pochodzenia czy wspólnych wydarzeń. Co więcej, promowaliśmy naszą kulturę, za pomocą tańca i jedzenia podczas wieczorów kulturalnych. Spędziliśmy również jeden dzień w pobliskiej miejscowości - Sinaii, gdzie podziwialiśmy wspaniałe góry.

To seminarium było fantastycznym doświadczeniem i świetną możliwością spotkania wielu inspirujących ludzi oraz zdobycia nowej wiedzy.