„Szept zesłańców”. Kolejny międzynarodowy projekt – zrealizowany 2018-02-08 , aktualności , archiwum aktualności - 2018

Losy zamojskich Sybiraków były głównym tematem  międzynarodowej wymiany młodzieży,  realizowanej w dniach od 31.01 do10.02 przez Stowarzyszenie Heureka Generator przy wsparciu Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Wydarzenie to było kontynuacją historycznych projektów z programu Erasmus+, które odbyły się w Zamościu w 2015 i 2016 roku. Wtedy w centrum zainteresowania młodych Europejczyków były losy Dzieci Zamojszczyzny oraz partyzantów.

 Aktualne spotkanie młodych historyków z Czech, Cypru, Rumunii, Węgier i Polski z seniorami poprzedziły wykłady na temat stosunków polsko-radzieckich i deportacji Polaków na Wschód, warsztat pt. „Jak rozmawiać ze świadkami historii?” i wywiad instruktażowy z prezesem Związku Sybiraków w Zamościu, panią Barbarą Szleszyńską-Malec.  Efektem finalnym projektu – tradycyjnie już – będzie polsko-angielska publikacja z wywiadami, których udzielili: pani Weronika Cybulska oraz panowie: Zbigniew Kruk, Józef Mołodecki i Władysław Sitkowski.

08 lutego uczestnicy urządzili na Rynku Solnym happening, którego celem było wypromowanie projektu wśród mieszkańców Zamościa. Czterostronna konstrukcja z banerami o tematyce spotkania zostanie na Rynku do końca miesiąca. W happeningu wzięli udział: zastępca Prezydenta Miasta Pani Magdalena Dołgan, Pani Szleszyńska – Malec i Pan Mołodecki – Sybiracy, Krystyna Rybińska-Smyk z grupą seniorów i wolontariuszy oraz przedstawiciele mediów.