Integracja międzypokoleniowa

Działania Zamojskiego Centrum Wolontariatu w ramach projektu: „Wciąż potrzebni. Modelowy, partnerski system wsparcia mieszkańców Zamojszczyzny i Kolonii poszkodowanych przez III Rzeszę”.

  • Pomoc wolontariuszy w przezwyciężaniu trudów dnia codziennego,
  • Kawiarnia Opowieści,
  • Spisywanie i nagrywanie wspomnień,
  • Integracyjne imprezy okolicznościowe.

Wizyta w Muzeum 2018-07-20

“Moda na przestrzeni wieków” to tytuł wykładu, którego wysłuchali seniorzy w zamojskim muzeum.

czytaj dalej

Wizyta w Zamojskiej Książnicy 2018-07-18

 17 lipca członkowie Senioralnej Stacji Socjalnej gościli w zamojskiej bibliotece głównej przy ulicy Kamiennej.
czytaj dalej

“Uroki i mroki życia” Pani Stanisławy Łogonowicz 2018-07-15

Podwieczorek z poezją pod takim tytułem odbył się w Okrąglaku 11 lipca.

czytaj dalej

Zaproszenie 2018-07-07

W środę, 11 lipca, o godzinie 16.00 w "Okrąglaku" odbędzie się “Podwieczorek z poezją Pani Stanisławy Łogonowicz”.W środę, 11 lipca, o godzinie 16.00 w "Okrąglaku" odbędzie się “Podwieczorek z poezją Pani Stanisławy Łogonowicz”.
czytaj dalej

Smartfon przyjacielem seniora 2018-06-05

Że tak jest – udowadniali naszym seniorom uczniowie z III LO.
czytaj dalej

Seniorzy na Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Teatralnym 2018-06-02

Wiele radosnych doznań dostarczyli seniorom mali artyści, którzy brali udział w dorocznej, teatralnej rywalizacji.

czytaj dalej

“Wciąż potrzebni...” - projekt dofinansowany przez kolejny rok 2017-11-10

Zarząd Fundacji "Pamięć. Odpowiedzialność. Przyszłośc." (EVZ)" z Berlina zaproponował  ZCW dalsze finansowanie projektu opieki nad ofiarami nazizmu. Będzie to już czwarta edycja przedsięwzięcia, które rozpoczęlo się w 2008 roku. Trzecia edycja zakończyła się we wrześniu tego roku, kolejną rozpoczęliśmy w listopadzie.

czytaj dalej

Wykład o karykaturze i rysunku satyrycznym 2017-07-09

Senioralną Stację Socjalną odwiedził pan Franciszek Łasocha, zamojski architekt, rysownik i karykaturzysta. Opowiedział seniorom o swoich zainteresowaniach, pasjach, podróżach, karierze. Najciekawsza część wykładu związana była z powstawaniem karykatur. Chętni pozowali, a artysta obdarowywał ich portretem. Spotkanie dostarczyło obecnym wiele wrażeń i radości.

czytaj dalej

Spotkanie w “Kawiarni wspomnień” 2017-06-08

Gośćmi czerwcowej “Kawiarni wspomnień” były więźniarki obozu przejściowego w Zamościu, a ich relacji słuchała młodzież z Gimnazjum Nr 4.

O swoich wojennych losach opowiadały, kolejny już raz, Panie Jabłońska i Kloc, które jako dzieci przebywały w obozie przy ul. Okrzei. Uczniowie są aktualnie zaangażowani w realizację projektu dotyczącego funkcjonowania nazistowskich obozów i przeżyć więzionych w nich ludzi. Swoje prace obiecali przekazać bohaterkom spotkania.

czytaj dalej

Zaproszenie na wykład o Holocauście 2017-04-14

19 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu Zamojskie Centrum Wolontariatu zaprasza na wykład.

czytaj dalej

Wizyta seniorów w Liceum Plastycznym 2017-04-07

Wolontariusze z Liceum Plastycznego zaprosili naszych seniorów do swojej, niezwykłej szkoły.

czytaj dalej

"Opowieści z lasu" - promocja książki 2017-03-01

Naszą pięknie wydaną, dwujęzyczną publikacją zawierającą wywiady z partyzantami, są bardzo zainteresowani kombatanci i członkowie ich rodzin.

Po jej promocji, która odbyła się w zamojskim oddziale Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, zgłaszają się osoby starsze i młodsze, które chcą ją przeczytać, a także rozpropagować wśród znajomych.

czytaj dalej

Jubileusz Związku Inwalidów Wojennych 2017-02-12

Jubileusz Związku Inwalidów Wojennych 9 lutego odbyły się w Zamościu uroczystości związane z obchodami setnej rocznicy powstania Związku Inwalidów Wojennych RP.

W święcie uczestniczyli przedstawiciele kombatantów, wojska, młodzieży szkolnej, organizacji wspierających działalność Związku, a także Starosta Henryk Matej oraz Prezydent Miasta Andrzej Wnuk. Byli też przedstawiciele władz Okręgu ZIW z Lublina.

czytaj dalej

Wigilia w Senioralnej Stacji Socjalnej 2016-12-22

Wigilia w Senioralnej Stacji Socjalnej - 03 Integracyjne spotkanie wigilijne – to już tradycja w naszej świetlicy dla seniorów.
Przy choince, dźwiękach muzyki seniorzy i wolontariusze podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Nie zabrakło też wigilijnego poczęstunku i wspólnego śpiewania kolęd.

czytaj dalej

Świąteczne życzenia 2016-12-18

Świąteczne życzenia - 01 Piękne, świąteczne kartki z życzeniami zostały wysłane do podopiecznych i przyjaciół ZCW. O tym, że sprawiają radość podopiecznym – opowiadają wolontariusze, którzy pomagaja tym seniorom, którzy nie mogą - ze względu na stan zdrowia – korzystać z całej oferty Senioralnej Stacji Socjalnej. Że sprawiają radość przyjaciołom – wiemy, bo dostajemy także kartki od nich. Taka tradycja.

czytaj dalej

Patriotyczne śpiewanie i nie tylko... 2016-11-10

W przeddzień Święta Niepodległości seniorzy z Senioralnej Stacji socjalnej zostali zaproszeni na niezwykłe spotkanie.

Mogli pośpiewać patriotyczne pieśni, ale też mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu na temat flagi państwowej, który wygłosił pułkownik rezerwy Marek Kwiecień, członek Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, pomysłodawca i realizator zamojskich obchodów Dnia Flagi, a także wieloletni moderator uroczystości wojskowych, narodowych i państwowych.

Spotkanie zorganizowali członkowie Klubu Seniora “Złoty Wiek”, który działa przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego.

czytaj dalej

Wywiady z partyzantami. Książka gotowa! 2016-10-18

Wywiady z partyzantami. Książka gotowa! „Tales from the forest” (“Opowieści z lasu”) – to tytuł dwujęzycznej, angielsko – polskiej pu­bli­ka­cji, która jest efek­tem fi­nal­nym pro­jek­tu „Let me tell you a sto­ry II”.

Publikacja zawiera wywiady z uczestnikami polskiego ruchu oporu okresu II wojny światowej. Swoje historie opowiedzieli: Pani Janina Jasina oraz Panowie: Zbigniew Kruk, Narcyz Kruk, Władysław Bednarczyk, Józef Łaba i Tadeusz Kopeć.

czytaj dalej

Odwiedziny w szpitalu 2016-10-14

Odwiedziny w szpitalu - 01 Alberto i Sergio, wolontariusze EVS byli z wizytą u seniorów przebywającuch w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym, który funkcjonuje przy zamojskim “starym” szpitalu. Zapoznali się z obowiązkami pracujących tam wolontariuszy, zwiedzili placówkę i...przez całe popołudnie umilali czas pensjonariuszom.

czytaj dalej

Wolontariusze EVS pracują z seniorami 2016-07-29

Jednym z zadań Alberta i Sergia, wolontariuszy EVS jest praca w Senioralnej Stacji Socjalnej. Wykonują ją znakomicie włączając się do działań prowadzonych przez instruktorów, terapeutów i trenerów.

czytaj dalej

Z inicjatywy Pani Janiny Lachowskiej, instruktorki teatralnej odbył sie w “Okrąglaku” szczególny Dzień Dziecka. 2016-06-01

Z inicjatywy Pani Janiny Lachowskiej, instruktorki teatralnej, odbył sie w “Okrąglaku” szczególny Dzień Dziecka. W związku z tym, że prowadzi ona zajęcia teatralne z dziećmi i seniorami postanowiła, że w tak szaczególnym dniu wystąpią dla siebie i dla publiczności.

czytaj dalej

Wiosenne, integracyjne świętowanie 2016-04-24

W czwartek 21 kwietnia w Klubie Aspirant nasi seniorzy wraz z wolontariuszami uczcili Dzień Solidarności i Integracji Międzypokoleniowej. Było wesoło, ponieważ członkowie pracowni artystycznej działającej przy Senioralnej Stacji Socjalnej zaprezentowali spektakl słowno – muzyczny pt. „Wiosna” zachęcając wszystkich do wspólnej zabawy przy strofach poezji Stanisława Buczyńskiego, Stanisławy Łogonowicz, Janiny Jabłońskiej i dźwiękach popularnych, wiosennych melodii.

czytaj dalej

Wywiady z kombatantami 2016-04-12

11 kwietnia odbyła się najważniejsza część projektu „Let me tell you a story II. A tale from the forest” - wywiady ze świadkami wojennych wydarzeń. Uczestnicy przygotowywali się do tej części przez kilka dni. Odbył się warsztat dziennikarski podczas którego uczyli się jak rozmawiać ze świadkami historii, poznawali zasady przeprowadzania wywiadu, wspólnie, w międzynarodowych grupach układali zestawy pytań.

8 kwietnia wysłuchali wywiadu instruktażowego. Jego bohaterka, Pani Sabina Kędziera, mieszkanka wsi Majdan Sitaniecki, opowiadała o klęsce wrześniowej, śmierci polskich żołnierzy, którzy zginęli na jej oczach i późniejszym zaangażowaniu mieszkańców w tworzenie ruchu oporu, o akcjach partyzantów i wyzwoleniu.

czytaj dalej

Międzynarodowi miłośnicy historii – znów w Zamościu. 2016-04-06

Tematyka aktualnie realizowanego projektu jest związana z ruchem oporu na Lubelszczyźnie i „żywą historią” opowiadaną przez partyzantów. Projekt nosi tytuł „Let me tell you a story II. A tale from the forest” - i jest kontynuacją podobnego spotkania realizowanego przez ZCW w marcu 2015 r.

czytaj dalej

Patronat Światowego Związku Żołnierzy AK nad naszym projektem. 2016-03-21

Miło nam poiformować, że projekt: “Let me tell yau a story II. A tale from the forest” realizowany w ramach Europejskiego Programu Erasmus+ został objęty honorowym patronatem przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Dokument w imieniu Prezydium Zarządu ŚZŻAK podpisał Prezes, Pan Sławomir Zawiślak. Realizację projektu rozpoczynamy 6 kwietnia. Spotkanie z byłymi partyzantami, członkami m.in Światowego Związku Żołnierzy AK odbędzie się 11 kwietnia. Udział w spotkaniu zadeklarowało 6 świadków historii.

czytaj dalej

Świąteczne życzenia 2016-03-18

Świąteczne życzenia Kolorowe kartki ze świątecznymi życzeniami dostarczają podopiecznym ZCW zawsze dużo radości. Wolontariusze piszą je zwłaszcza do tych, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą uczestniczyć w świetlicowych zajęciach. Życzeniami są obdarowywani również wszyscy przyjaciele naszego Stowarzyszenia.

czytaj dalej

Dzień Babci i Dziadka 2016-01-23

Laurka i “godzina z lekturą” - to prezent dla babć i dziadków z Senioralnej Stacji Socjalnej od uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2.

Złożyli seniorom życzenia i przez godzinę czytali z podziałem na role fragmenty powieści Daniela Senderka pt. „SMS. Słowa mają siłę”. Zarówno pomysł uczniów jak i czytana przez nich „prawdziwa historia trudnego uczucia na 1200 esemesów” dostarczyły wszystkim wiele pozytywnych wrażeń.

czytaj dalej

Opłatek u seniorów 2015-12-17

Niepowtarzalna, magiczna, pełna muzyki, poezji i wzruszeń atmosfera panowała podczas spotkania opłatkowego w Senioralnej Stacji Socjalnej.

Przy żywej choince, pięknie zastawionym potrawami wigilijnymi stole, były kolędy, rozmowy o bożonarodzeniowej tradycji, świąteczne opowieści i wiersze. Dzieląc się opłatkiem seniorzy życzyli sobie zdrowia i dobrej kondycji, a wolontariuszom i organizatorkom Stacji – radości i satysfakcji z pracy.

czytaj dalej

Kartki z życzeniami 2015-12-17

Tradycyjnie, jak co roku, wolontariusze wypisali ponad 120 kolorowych kart z życzeniami dla podopiecznych ZCW, którzy ze względu na stan zdrowia rzadko odwiedzają senioralną stację socjalną.

Życzeniami zostali też obdarowani przedstawiciele władz miasta, powiatu, a także przyjaciele ZCW z innych organizacji pozarządowych, Kartki zostały dostarczone osobiście przez wolontariuszy - posłańców lub wysłane pocztą.

czytaj dalej

Patriotyczne śpiewanie 2015 2015-11-12

Tradycyjna już uroczystość zatytułowana „Patriotyczne śpiewanie” odbyła się 10 listopada w „Okrąglaku”. Wzięli w niej udział starsi i młodsi mieszkańcy osiedla i miasta. Niepodległościowe utwory śpiewali wspólnie członkowie chóru Klubu Seniora oraz podopieczni ZCW, których do występu przygotował pan Tadeusz Flor. Słowo wstępne przed koncertem wygłosił pan Henryk Smalej, autor dwutomowej książki pt. „Pieśń i piosenka patriotyczna z...lamusa”.

czytaj dalej

Wolontariuszki EVS pracują z seniorami. 2015-10-28

Igi i Fany pomagają podczas zajęć prowadzonych przez instruktorów, terapeutów i trenerów. Wprawdzie przeszkodą jest jeszcze bariera językowa, ale widać, że do pokonania. Bruno – wolontariusz pracujący w świetlicy zawsze jest pod ręką i służy pomocą.

czytaj dalej

Na tropie wołyńskiej historii 2015-05-19

Czterdzieścioro gimnazjalistów uczestniczyło w majowej Kawiarni Wspomnień, której gościem była Pani Jadwiga Pasikowska „ocalona cudem z pogromu wołyńskiego”.

czytaj dalej

Kwietniowe spotkanie w Kawiarni Wspomnień 2015-04-22

Kwietniowe spotkanie w Kawiarni Wspomnień Gościem kolejnej Kawiarni Wspomnień była Pani Maria Mączka, której dzieciństwo przypadło na czas wojny. Urodzona w 1930 roku pamięta doskonale kampanię wrześniową, mroczne dni okupacji, głód, prześladowania, strach.

czytaj dalej

Wolontariat w szpitalu – reaktywacja. 2015-04-21

W zamojskim „starym szpitalu” znowu są wolontariusze. Pracują w Zakładzie Opiekuńczo - Leczniczym i na oddziale opieki paliatywnej. Ich koordynatorką jest studentka Małgorzata Ostasz, która jako członek klubu przy I LO była tu wolontariuszką.

czytaj dalej

Połączyła ich „lekcja zamojskiej historii” 2015-03-15

10 marca zakończył się realizowany przez ZCW projekt „Let me tell you a story”. Miłośnicy historii z Bułgarii, Czech, Chorwacji, Rumunii, Turcji i Węgier wyjechali z bagażem nowych doświadczeń, a przede wszystkim wiedzy przekazanej przez żyjących świadków wojennych wydarzeń.

czytaj dalej

Spotkanie uczestników projektu „Let me tell you a story” z Marcinem Zamoyskim 2015-03-10

8 marca odbyło się zaplanowane w projekcie spotkanie z Panem Marcinem Zamoyskim, który opowiedział o wojennych i powojennych losach swoich rodziców. Uczestnicy projektu dowiedzieli się o działalności Jana i Róży Zamoyskich, którzy uratowali 480 dzieci z obozu przejściowego w Zwierzyńcu.

Marcin Zamoyski odpowiadał także na pytania dotyczące swojej pracy na rzecz miasta i regionu.

czytaj dalej

Międzynarodowi „zbieracze wspomnień” spotkali się w Zamościu 2015-03-01

Zamojskie Centrum Wolontariatu w dniach od 01 do 10 marca 2015 r. realizuje międzynarodowe spotkanie historyczne zatytułowane LET ME TELL YOU A STORY. Jego uczestnikami są młodzi ludzie, przedstawiciele młodzieżowych organizacji pozarządowych z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Rumunii, Turcji, Węgier i Polski, którzy będą wspólnie zgłębiać wiedzę o losach Dzieci Zamojszczyzny na tle wojennych wydarzeń w regionie.

czytaj dalej

Zaproszenie dla seniorów 2014-12-21

Zamojskie Centrum wolontariatu organizuje 8 stycznia spotkanie integracyjne dla seniorów i wolontariuszy.

czytaj dalej

Świąteczne życzenia 2014-12-20

Ponad 120 kart ze świątecznymi życzeniami wysłali wolontariusze do przyjaciół i znajomych Zamojskiego Centrum.

czytaj dalej

Przedświąteczne spotkanie 2014-12-19

18 grudnia w świetlicy dziennego wsparcia odbyło się spotkanie opłatkowe dla seniorów i wolontariuszy.

czytaj dalej

Zaproszenie - Gala Wolontariatu 2014 2014-12-02

5 grudnia Zamojskie Centrum Wolontariatu organizuje doroczną imprezę promującą ideę wolontariatu i dobrowolne zaangażowanie społeczności lokalnej.
Gala odbędzie tradycyjnie w Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak” w godzinach 11.00 – 14.00

czytaj dalej

“Andrzejki” dla seniorów 2014-11-30

“Andrzejki” dla seniorów - 1 Wróżby, opowieści o andrzejkowych zwyczajach, poczęstunek i tańce – to atrakcje,jakie przygotowali wolontariusze dla seniorów na czwartkowe spotkanie w świetlicy. Było lanie wosku przez dziurkę od klucza, wyścigi butów, losowanie imion, wróżenie z fusów i przepowiadanie przyszłości z kart.

czytaj dalej

Patriotyczne śpiewanie w “Okrąglaku” 2014-11-14

Patriotyczne śpiewanie w “Okrąglaku” - 1 Ponad 100 osób w różnym wieku przyszło 11 listopada do “Okrąglaka”, żeby wspólnie pośpiewać patriotyczne pieśni i uczcić narodowe święto. Imprezę przygotowali członkowie Klubu Seniora, ale swój wkład mieli także nasi nestorzy ze świetlicy.

czytaj dalej

Spotkanie w “Kawiarni opowieści” 2014-10-20

Spotkanie w “Kawiarni opowieści” (2014-10-20) Po raz drugi gościem honorowym “Kawiarni opowieści” był Pan Henryk Wolańczuk. Rok temu jego historii  wysłuchali uczniowie Gimnazjum Nr 4, a w tym roku - seniorzy młodsi, członkowie działajacego przy Osiedlowym Domu Kultury “Klubu seniora”.

Pan Henryk urodził sie w 1934 roku, ale bardzo dużo pamięta, zwłaszcza lipiec 1944 roku i ostatnie niemieckie naloty. Wtedy zginęła  połowa jego rodziny... i zostali tylko z ojcem. Nie mógł tego zrozumieć, bo wojna na Zamojszczyźnie w lipcu się skończyła? Nie rozumie do dziś.

Spotkanie “zbieraczy wspomnień” 2014-10-15

Drugie w tym roku szkolnym spotkanie z uczniami i studentami, którzy bedą spisywać i nagrywać wspomnienia odbyło się 13 października. Dziesięcioro nowych “zbieraczy wspomnień” uczyło się jak rozmawiać ze świadkami historii, jak przygotować sprzęt do wywiadu, jak redagować formularz pytań itp. Ustalono, że spotkania będą odbywały się raz w miesiącu, do maja 2015 r.

Przyjazny telefon 2014-08-28

Przypominamy, że wraz z Senioralną Stacją Socjalną uruchomiony został „przyjazny telefon”. Seniorzy mogą dzwonić i rozmawiać z  życzliwymi ludźmi, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Wystarczy zadzwonić na numer 84 6392863, podać swój numer telefonu, a dyżurujący rozmówca oddzwoni. Zapraszamy!
czytaj dalej

Pogotowie komputerowe 2014-07-15

Ci seniorzy, którzy ukończyli szkolenie komputerowe, ale mają problemy z obsługą tego urządzenia, mogą skorzystać z pomocy indywidualnej. Ewa Popławska służy pomocą w każdy wtorek i czwartek. Można się też umówić z nią telefoniczne. Numer telefonu do „Okrąglaka”: 84 62 73775.

Przyjaciółki dzieci 2014-07-01

Ewa Szczepańska i Krystyna Rybińska-Smyk zostały uhonorowane przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci nadaniem im odznak „Przyjaciel dziecka”. Jest to szczególnie miłe wyróżnienie nadawane za pracę społeczną dla dobra najmłodszych. W przypadku pań Ewy i Krystyny ta praca to  także integracja z seniorami oraz zainteresowanie najmłodszych  wojennymi losami „Dzieci Zamojszczyzny”.

Spotkanie w Kawiarni Opowieści 2014-05-08

We wto­rek 13 maja o go­dzi­nie 13.00 odbędzie się spo­tka­nie z „dzieckiem wojny” pa­nem Tomaszem Kowalczykiem. Jego wspo­mnień będą słuchać uczniowie z Gimnazjum Nr 4 i uczest­ni­cy warsz­tatów „Jak roz­ma­wiać ze świad­ka­mi hi­sto­rii?” Spo­tka­nie ma cha­rak­ter otwar­ty – mile widziani są wszyscy zainteresowani historią II wojny światowej.

Połączył ich wolontariat 2014-02-01

29 stycznia zakończył się kurs treningowy dla liderów wolontariatu z Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Turcji, Węgier i Włoch, którego organizatorem było Zamojskie Centrum. Uczestnicy kursu wyjechali z Zamościa zadowoleni, z bagażem cennej wiedzy i nowych doświadczeń – co wynika z ewaluacji projektu.

czytaj dalej

Zaproszenie do Kawiarni Opowieści 2014-01-16

We wtorek 21 stycznia o godzinie 11.00 odbędzie się spotkanie z żołnierzem Wojska Polskiego, panem pułkownikiem Czesławem Pakulniewiczem. Jego wspomnień wysłuchają uczestnicy warsztatów „Jak rozmawiać ze świadkami historii?”.

Spotkanie ma charakter otwarty – zainteresowanych historią II wojny światowej, zapraszamy.

czytaj dalej

Kolejne spotkanie integracyjne 2014-01-16

Kolejne spotkanie integracyjne - 1 Nasza świetlica dziennego wsparcia jest już znana w mieście, a świadczą o tym wizyty młodych ludzi, którzy chcą uprzyjemnić seniorom spędzane tu chwile. W ostatni czwartek odwiedzili ich uczniowie z Gimnazjum Nr 4 ze spektaklem pt. „Boże Narodzenie w muzyce i poezji”. Piękne wiersze, znakomita interpretacja  i oprawa muzyczna stworzyły niepowtarzalną atmosferę. Dziękujemy!

czytaj dalej

Miłe spotkanie 2014-01-10

W czwartek, 9 stycznia Zamojskie Centrum Wolontariatu odwiedziły dzieci ze szkoły podstawowej w Mokrem koło  Zamościa. Przyjechały specjalnie, żeby zobaczyć jak funkcjonuje świetlica dziennego wsparcia dla seniorów, o której dowiedziały się z internetu i od swojego wychowawcy. Dzieci wiedziały, że seniorzy przeżyli wojnę i to był główny temat prawie dwugodzinnej, ilustrowanej zdjęciami rozmowy. To wielopokoleniowe spotkanie  dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń i dzieciom, i seniorom.

czytaj dalej

Smutne to było dzieciństwo... 2013-12-11

Smutne to było dzieciństwo - 02 Tak rozpoczęła opowieść o swoim życiu urodzona w 1934 roku pani Janina Jabłońska - gość grudniowej Kawiarni Opowieści. I nic dziwnego, jako dziecko przeżyła wysiedlenie, obóz przejściowy w Zamościu, tyfus, trud pierwszych, powojennych lat, gdy rodzina została bez ojca, który  nie wrócił z robót przymusowych w Niemczech... Jej relacji, którą przeplatała recytacją swoich wierszy, wysłuchali uczestnicy warsztatów: „Jak rozmawiać ze świadkami historii”.

czytaj dalej

„Sztuka w akcji” w Okrąglaku 2013-10-26

Sztuka w akcji II - 03 24 października w Zamojskim Centrum Wolontariatu gościli młodzi artyści z Gruzji, Łotwy, Rosji, Rumunii, Ukrainy i Polski, którzy przyjechali do naszego kraju w ramach programu „Młodzież w działaniu”.

czytaj dalej

Rozmowa z „dzieckiem wojny” 2013-10-05

Rozmowa z „dzieckiem wojny” Pochodzi z Honiatycz, wsi w powiecie hrubieszowskim, której wojna nie oszczędzała. Niszczyli ją ukraińscy nacjonaliści i hitlerowcy. Ocaleni mieszkańcy terroryzowani przez okupantów tułali się po Zamojszczyźnie. Taki los spotkał też rodzinę gościa naszej Kawiarni Opowieści, Pana Henryka Wolańczuka.

czytaj dalej

„Jak rozmawiać ze świadkami historii?” - Zaproszenie na kolejną edycję warsztatów 2013-08-30

Zapraszam uczniów, studentów, a także młodych ludzi  spoza w/w środowisk zainteresowanych historią II wojny światowej na kolejną edycję warsztatów. Nagrywanie i spisywanie wspomnień, to dla miłośników  historii wielkie wyzwanie, ale i ciekawe doświadczenie. Nabór trwa. Decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwsze spotkanie odbędzie się 26 września (czwartek) o godzinie 14.30. Zgłaszać się można osobiście (we wtorki i czwartki od 10.00 do 14.30), telefonicznie: 662 007 980 lub pocztą elektroniczną: biuro@wolontariatzamosc.pl.

czytaj dalej

Opowiedzieli swoje losy 2013-07-25

Od września do czerwca w ZCW odbywały się warsztaty: „Jak rozmawiac ze świadkami historii?”. Ich uczestnikami byli uczniowie, studenci oraz członkowie rodzin osób poszkodowanych przez III Rzeszę. Efektem warsztatów  są spisane wspomnienia. Swoje wojenne losy opowiedzieli – panie: Marianna Kloc, Irena Trzebicka,  Maria Marchwiana,  Janina Poździk oraz panowie Czesław Kubina i Antoni Sowiński. Kolejna edycja warsztatów rozpocznie się we wrześniu.

Ze Związku Radzieckiego przez Niemcy do... Skierbieszowa 2013-05-22

Ze Związku Radzieckiego przez Niemcy do... Skierbieszowa - 03 Kolejnym gościem Kawiarni Opowieści była pani Maria Marchwiana, Rosjanka z Homla, która na robotach w Niemczech poznała swojego męża - Polaka i od 1945 roku mieszka w Polsce.

czytaj dalej

29 kwietnia - Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej 2013-04-29

29 kwietnia - Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej - 1 Komisja Europejska w 2011 roku ustaliła 29 kwietnia jako Dzień Solidarności Międzypokoleniowej (European Day of Solidarity between Generations). Celem tej inicjatywy jest promowanie komunikacji i porozumienia międzypokoleniowego oraz Unii Europejskiej przyjaznej wszystkim grupom wiekowym.

czytaj dalej

Wyjątkowy Dzień Kobiet w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego 2013-03-11

Wyjątkowy Dzień Kobiet w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego - 1 W tym roku, 8 Marca, o dobre samopoczucie podopiecznych Centrum Wolontariatu zadbali dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego, którzy zaprosili wszystkie panie  do skorzystania z ich fryzjerskich i kosmetycznych usług.

czytaj dalej

Spotkanie w Kawiarni Opowieści z panem Romanem Adamowiczem 2013-02-25

Spotkanie w Kawiarni Opowieści z panem Romanem Adamowiczem (2013-02-25) - 2 Wszyscy dotychczasowi goście Kawiarni Opowieści mają życiorysy szczególne, ponieważ wszyscy przeżyli czas nierównej walki o wolność, czas bezprawia, cierpień i nazistowskich prześladowań. Najwięcej emocji budzą jednak wojenne życiorysy dzieci. Nie inaczej było w trakcie spotkania młodych ludzi z II LO z Panem Romanem Adamowiczem.

czytaj dalej

Spotkanie w Kawiarni Opowieści z panią Janiną Poździk 2013-01-22

Spotkanie w Kawiarni Opowieści z panią Janiną Poździk (2013-01-22) - 3 Gościem pierwszej w nowym, 2013 roku Kawiarni Opowieści była  87-letnia seniorka, pani Janina Poździk. W niezwykle barwny i ciekawy sposób opowiadała o swoim życiu w czasie okupacji.

czytaj dalej

Integracyjne spotkanie z okazji Dnia Wolontariusza 2012-12-06

Integracyjne spotkanie z okazji Dnia Wolontariusza (2012-12-06) - 3 W świetlicy dziennego wsparcia 5 grudnia odbyło się spotkanie szczególne. Rano zebrali się seniorzy i ich opiekunowie, żeby uczcić Światowy Dzień Wolontariusza. Był wykład na temat genezy święta, został wyświetlony film: „Wolontariat, ludzka rzecz” i wszyscy z przyjemnością obejrzeli ubiegłoroczną, zwycięską prezentację na temat Europejskiego Roku Wolontariatu. Po uroczystym śniadaniu czekała obecnych jeszcze jedna atrakcja: dziesiąte urodziny Zamojskiego Centrum Wolontariatu.

czytaj dalej

Kawiarnia Opowieści - drugie spotkanie z panem Stefanem Torem 2012-09-12

Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie w naszej Kawiarni Opowieści zainaugurował gość poznany w czerwcu, Pan Stefan Tor. Wtedy opowiadał o swoich przeżyciach w czasie kampanii wrześniowej. Teraz - o latach 1940-46: o powstaniu Batalionów Chłopskich, ruchu spółdzielczym i trudnych czasach po wyzwoleniu. Wdzięcznymi słuchaczami byli uczniowie II LO, którzy pamiętali o 96-tych urodzinach bohatera spotkania.

czytaj dalej

Spotkanie w Kawiarni Opowieści z najstarszym beneficjentem panem Stefanem Torem 2012-05-24

Spotkanie w Kawiarni Opowieści z najstarszym beneficjentem panem Stefanem Torem (2012-05-24) - 2 Gościem majowej Kawiarni Opowieści był najstarszy beneficjent Zamojskiego Centrum Wolontariatu, 96-letni senior, Pan Stefan Tor. Kawalerzysta, uczestnik kampanii wrześniowej, współtwórca i żołnierz Batalionów Chłopskich, a po wojnie propagator ruchu spółdzielczego – w niezwykle barwny i ciekawy sposób opowiedział obecnym historię swojego udziału w wojnie obronnej 1939 roku. Na kolejny rozdział z życia kombatanta, dotyczący przeszłości partyzanckiej, młodzież umówiła się we wrześniu.

czytaj dalej

Spotkanie w Kawiarni Opowieści z Panią Haliną Błaszczyk 2012-04-04

Spotkanie w Kawiarni Opowieści z Panią Haliną Błaszczyk (2012-04-04) - 1 Gościem kwietniowej Kawiarni Wspomnień była osoba wyjątkowa: Pani Halina Błaszczyk - „Sprawiedliwa wśród Narodów Świata”, która w czasie wojny razem z matką, Kazimierą Babiarz, pomagała Żydom. Pochodzi z Izbicy, gdzie od marca do listopada 1942 roku istniało getto tranzytowe, a Żydzi – ci miejscowi i przywożeni z całej Europy – wegetowali w strasznych warunkach.

czytaj dalej

Kawiarnia Opowieści - Kombatanci z wizytą u harcerzy 2011-07-23

Kawiarnia spotkań i opowieści - Spotkanie seniorów z harcerzami z hufca ZHP w Częstochowie - 46 Tym razem Kawiarnia Opowieści miała charakter wyjazdowy. Kombatanci odwiedzili harcerzy z Hufca ZHP w Częstochowie, którzy przebywali na obozie w Majdanie Sopockim. Po wspólnym obiedzie i zwiedzeniu stanicy rozpoczęło się spotkanie świadków historii z młodymi ludźmi, którzy niewiele wiedzieli o wojennych dziejach Zamojszczyzny.

czytaj dalej

Spotkanie w Kawiarni Opowieści z panią Hanną Kossowską 2011-03-16

Spotkanie w Kawiarni Opowieści z panią Hanną Kossowską (2011-03-16) - 1 Kolejnym i bardzo szczególnym gościem naszej Kawiarni Opowieści była Pani Hanna Kossowska – więźniarka Pawiaka oraz obozów na Majdanku i w Ravensbruck. Pani Hanna opowiadała o swoim życiu w okupowanej Warszawie, o obozowej gehennie, ale  także o radości jaką przyniosły wyzwolenie i koniec wojny.

czytaj dalej

Spotkanie w Kawiarni Opowieści z Teresą Radziszewską, Zofią Szwal i Leszkiem Wójtowiczem 2010-11-06

Kawiarnia spotkań i opowieści - Spotkanie z Teresą Radziszewską, Zofią Szwal i Leszkiem Wójtowiczem - 1 Tym razem gośćmi naszej Kawiarni Wspomnień były Panie Teresa Radziszewska i Zofia Szwal ze Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Panie opowiadały o swoim tragicznym dzieciństwie, o niemieckim i ukraińskim nacjonaliźmie i o działalności Stowarzyszenia, którego są współzałożycielkami.

czytaj dalej

Spotkanie w Kawiarni Opowieści z panią Wandą Wnuk i panem Ryszard Trześniewskim 2010-10-02

Spotkanie w Kawiarni Opowieści z panią Wandą Wnuk i panem Ryszard Trześniewskim (2010-10-02) - 1 Dzieci Zamojszczyzny – Pani Wanda Wnuk i Pan Ryszard Trześniewski oraz młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2, laureaci ogólnopolskiego konkursu „Nasi bliscy, nasze dzieje, nasza pamięć” zorganizowanego przez Fundację Polsko – Niemieckie Pojednanie i IPN, byli gośćmi naszej, projektowej Kawiarni Opowieści.

czytaj dalej

Inauguracyjne spotkanie w Kawiarni Opowieści z panem Zenonem Bujnowskim 2009-09-12

Inauguracyjne spotkanie w Kawiarni Opowieści z Panem Zenonem Bujnowskim (2009-09-12) - 1 Pierwszym gościem Kawiarni Opowieści był Pan Zenon Bujnowski, który początek wojny widział w Szczebrzeszynie, a w 1943 roku, jako 11-letni chłopiec, wraz z rodziną (rodzicami i siostrami) został wywieziony do Niemiec. Wcześniej przeżył koszmar obozów przejściowych w Zwierzyńcu, Zamościu i Lublinie. Jego wspomnień z ogromnym zainteresowaniem słuchała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego i Centrum Szkół Technicznych.

czytaj dalej