Senioralna Stacja Socjalna - Aktualności

Poradnictwo prawne w ramach Senioralnej Stacji Socjalnej 2014-12-30

W ramach projektu „Senioralna Stacja Socjalna w Zamościu” realizowane było poradnictwo prawne, które od marca do grudnia 2014 roku prowadziła Pani Agnieszka Startmach – magister prawa i mediator sądowy. Oferowane seniorom tego rodzaju wsparcie miało na celu bezpośrednią pomoc w ich nierzadko trudnych, codziennych problemach formalno – prawnych. Spowodowało także wzrost świadomości seniorów i wiarę we własne możliwości.

czytaj dalej

Zaproszenie dla seniorów 2014-12-21

Zamojskie Centrum wolontariatu organizuje 8 stycznia spotkanie integracyjne dla seniorów i wolontariuszy.

czytaj dalej

Świąteczne życzenia 2014-12-20

Ponad 120 kart ze świątecznymi życzeniami wysłali wolontariusze do przyjaciół i znajomych Zamojskiego Centrum.

czytaj dalej

Przedświąteczne spotkanie 2014-12-19

18 grudnia w świetlicy dziennego wsparcia odbyło się spotkanie opłatkowe dla seniorów i wolontariuszy.

czytaj dalej

“Andrzejki” dla seniorów 2014-11-30

“Andrzejki” dla seniorów - 1 Wróżby, opowieści o andrzejkowych zwyczajach, poczęstunek i tańce – to atrakcje,jakie przygotowali wolontariusze dla seniorów na czwartkowe spotkanie w świetlicy. Było lanie wosku przez dziurkę od klucza, wyścigi butów, losowanie imion, wróżenie z fusów i przepowiadanie przyszłości z kart.

czytaj dalej

Relacja z konferencji “Świat dla seniora – senior dla świata” 2014-11-29

Konferencja “Świat dla seniora – senior dla świata” - 01 Konferencja odbyła się 26 listopada, a w jej programie znalazły się 3 wykłady: - Piotra Rogalskiego „Seniorzy w Zamościu. Próba opisania zjawisk socjologicznych”, - Ewy Szczepańskiej „Świat dla seniora – senior dla świata”, - Zofii Piłat „Zamojska Rada Seniorów – czy potrzebna?”, uroczyste wręczenie tytułu „Miejsce przyjazne seniorom” i część artystyczna.

czytaj dalej

Zaproszenie na konferencję “Świat dla seniora – senior dla świata” 2014-11-23

26 listopada odbędzie się w “Okrąglaku” konferencja podsumowująca zorganizowane przez Zamojskie Centrum Wolontariatu obchody Zamojskiego Miesiąca Seniora.

Konferencja odbędzie się w ODK “Okrąglak”, w godzinach: 10.00 – 14.00.

czytaj dalej

Wykłady dla seniorów i wolontariuszy 2014-11-22

W listopadzie odbyły się dwa wykłady, które zgromadziły w Okrąglaku sporą rzeszę zainteresowanych seniorów, wolontariuszy i mieszkańców osiedla.

czytaj dalej

Patriotyczne śpiewanie w “Okrąglaku” 2014-11-14

Patriotyczne śpiewanie w “Okrąglaku” - 1 Ponad 100 osób w różnym wieku przyszło 11 listopada do “Okrąglaka”, żeby wspólnie pośpiewać patriotyczne pieśni i uczcić narodowe święto. Imprezę przygotowali członkowie Klubu Seniora, ale swój wkład mieli także nasi nestorzy ze świetlicy.

czytaj dalej

Cykl 4 szkoleń na temat aktywnego starzenia się – zakończony. 2014-11-10

Cykl 4 szkoleń na temat aktywnego starzenia się – zakończony 56 osób - wśród nich wolontariusze, pracownicy socjalni, słuchacze Uniwersytetu III Wieku i członkowie klubów seniora wzięło udział w cyklu 4 szkoleń zorganizowanych w ramach projektu “3S - samorealizacja, samodzielność, solidarność. Senioralna Stacja Socjalna w Zamościu”.

czytaj dalej

Seniorzy na filmie “Bogowie” 2014-10-30

Milion polskich widzów obejrzało ten film, a w tym seniorzy, podopieczni ZCW. Warto było obejrzeć obraz o o początkach kariery słynnego kardiochirurga Zbigniewa Religi, zwłaszcza, że wszyscy doskonale pamiętają rok 1985 i wiadomość o udanym przeszczepie serca. Film sprowokował też dyskusję na temat moralnych aspektów  transplantologii, która zdominowała czwartkowe zajęcia w świetlicy dziennego wsparcia.

“Animacja czasu wolnego” - szkolenie dla wolontariuszy 55+ 2014-10-25

“Animacja czasu wolnego” - szkolenie dla wolontariuszy 55+ (2014-10-25) Jak organizować czas wolny dzieciom, młodzieży i starszym, jak zapewnić dobrą rozrywkę, jak poprowadzić zajęcia plastyczne, sportowe, fajną grę, czy zabawę przy muzyce – tego dowiedzieli się wolontariusze w wieku 55+, którzy ukończyli szkolenie z animacji czasu wolnego. Szkolenie w ramach projektu “3S” przeprowadziła Dorota Nowosad.

Świadomi konsumenci 2014-10-22

Świadomi konsumenci (2014-10-22) “Bądź świadomym konsumentem” - to tytuł wykładu, który przygotowała dla seniorów i wolontariuszy Pani Katarzyna Mazur, Miejska Rzeczniczka praw Kosumentów. Słuchacze dowiedzieli się, że sytuacji, kiedy można rzecznika poprosic o pomoc jest bardzo wiele.Przykładowe to problemy ze zwrotem towaru, niewykonaniem usługi lub dochodzeniem gwarancji albo zastosowaniem rękojmi.

Pani rzecznik zaznaczyła, że robiąc zakupy, czy podpisując umowę np. z firmą telekomunikacyjną, trzeba pamiętać, że konsument ma swoje prawa, może od umowy w określonym terminie odstąpić, i nie dać sie oszukać. Jeżeli dojdzie do nieprawidłowości – może zwrócić sie zawsze do niej po fachową pomoc.

Seniorzy ćwiczyli pamięć 2014-10-12

Pamięć jest zjawiskiem, które zmienia się w ciągu życia i wraz z wiekiem ulega osłabieniu. Regularny trening mózgu sprawia, że umysł na długo zachowa sprawność. Ale każdy, zwłaszcza senior, musi wiedzieć, jak to się robi. I tego uczyli się podopieczni ZCW pod okiem pani psycholog Katarzyny Chmury. Trening pamięci, koncentracji i uwagi odbył sie w dniach 09-11 października, a wzięło w nim udział dziesięcioro uczestników.

Miejsca przyjazne seniorom 2014-10-06

Zamojskie Centrum Wolontariatu w ramach realizacji zadania “3S – samorealizacja, samodzielność, solidarność – Senioralna Stacja Socjalna w Zamościu” zleconego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, zaplanowało wyróżnienie instytucji, które włączą się w akcję, specjalnie zaprojektowaną odznaką “INSTYTUCJA PRZYJAZNA SENIOROM”.

czytaj dalej

Konsultacje w sprawie utworzenia Rady Seniorów 2014-10-02

Ewa Szczepańska, Krystyna Rybińska-Smyk i Dorota Nowosad zostały zaproszone na spotkanie konsultacyjne w sprawie utworzenia w Zamościu Rady Seniorów. Problemy ludzi starszych są im bliskie, ponieważ Zamojskie Centrum Wolontariatu od 6 lat realizuje projekty, których bezpośrednimi beneficjentami są seniorzy i nestorzy.

czytaj dalej

Odetchnęli pełną piersią 2014-09-23

Odetchnęli pełną piersią (2014-09-23) Ogromną niespodzianką dla stałych bywalców Świetlicy Dziennego Wsparcia było wspólne wyjście do jaskinii solnej. Przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej seniorzy mogli  odpocząć, “ukoić nerwy” i pooddychać zdrowym powietrzem. Z dobrodziejstw jaskinii skorzystało 10 osób, bo tyle może wejść jednorazowo. Kolejne wyjście, dla następnej grupy – wkrótce.

Zaproszenie na szkolenia 2014-09-22

Zamojskie Centrum Wolontariatu w miesiącach: wrzesień, październik, listopad organizuje cykl szkoleń w ramach zadania publicznego pt. „3S – samorealizacja, samodzielność, solidarność – Senioralna Stacja Socjalna w Zamościu” zleconego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020 przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

czytaj dalej

Przyjazny telefon 2014-08-28

Przypominamy, że wraz z Senioralną Stacją Socjalną uruchomiony został „przyjazny telefon”. Seniorzy mogą dzwonić i rozmawiać z  życzliwymi ludźmi, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Wystarczy zadzwonić na numer 84 6392863, podać swój numer telefonu, a dyżurujący rozmówca oddzwoni. Zapraszamy!
czytaj dalej

Wycieczka do Warszawy 2014-08-22

Wycieczka do Warszawy 03 Zwiedzanie Starego Miasta, Łazienek i przejmująca wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego – to tylko część programu wycieczki do Warszawy, którą dla seniorów i wolontariuszy tradycyjnie zorganizowały Krystyna Rybińska-Smyk i Ewa Szczepańska.

czytaj dalej

„Warszawa – miasto bohater” 2014-08-13

„Warszawa – miasto bohater” To tytuł wykładu, którego wysłuchali seniorzy i wolontariusze – uczestnicy wycieczki zaplanowanej w dniach 19 – 20 sierpnia. W programie wycieczki jest wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, stąd temat wykładu i okolicznościowa dyskusja o bohaterskim zrywie mieszkańców stolicy.

Zainteresowanie Senioralną Stacją Socjalną 2014-07-27

Zainteresowanie Senioralną Stacją Socjalną Senioralna Stacja Socjalna, która rozpoczęła działalność wiosną tego roku, budzi zainteresowanie społeczności lokalnej, a zwłaszcza osób, które opiekują się starszymi bliskimi, rodzicami, czy dziadkami. Ofertą Stacji zainteresowani są też pracownicy socjalni, asystenci rodziny i wolontariusze, a to świadczy o tym, że pomysł jej powołania miał sens.

Bezpieczny senior 2014-07-24

Co robić, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo w domu, na ulicy, w banku, sklepie, na poczcie, przy bankomacie, w autobusie, czy pociągu? Jak się zachować w razie ataku? Jak się bronić przed oszustami? Jak wezwać pomoc? O tych i wielu innych ważnych sprawach dowiedzieli się seniorzy z wykładu i przygotowanej specjalnie dla nich publikacji.  Wykładu wysłuchali bywalcy Świetlicy Dziennego Wsparcia, członkowie Klubu Seniora i wolontariusze.

Pogotowie komputerowe 2014-07-15

Ci seniorzy, którzy ukończyli szkolenie komputerowe, ale mają problemy z obsługą tego urządzenia, mogą skorzystać z pomocy indywidualnej. Ewa Popławska służy pomocą w każdy wtorek i czwartek. Można się też umówić z nią telefoniczne. Numer telefonu do „Okrąglaka”: 84 62 73775.

Informacja dla osób korzystających z Punktu Poradnictwa Prawnego 2014-06-30

07 lipca 2014 r. wraca z urlopu Pani Agnieszka Starmach i Punkt Poradnictwa Prawnego będzie działał jak dotychczas. Można się też umawiać telefonicznie, tel. 84 6392863 lub 84 6273775

Poradnictwo socjalne i „przyjazny telefon” 2014-06-17

Jakie są zasady udzielania pomocy społecznej? Z jakich świadczeń pieniężnych i niepieniężnych może skorzystać każdy, ubezpieczony senior? Jakie są rodzaje zasiłków i kto je może otrzymać? W jakich okolicznościach można korzystać z bezpłatnej pomocy pielęgniarskiej i domowej? Jakie są kryteria dochodowe? To najczęściej zadawane pytania w punkcie poradnictwa socjalnego przy ul. Kolegiackiej, który jest czynny także w czasie wakacji. ZCW zachęca także do korzystania z „przyjaznego telefonu” (84 639 28 63) przy którym dyżurują miłe i życzliwe każdemu rozmówcy osoby. Osoby zainteresowane nie ponoszą kosztów rozmowy!

Świetlica Dziennego Wsparcia czynna w czasie wakacji! 2014-06-15

Organizatorzy Świetlicy Dziennego Wsparcia nie przewidują przerwy wakacyjnej. Spotkania będą się odbywały tradycyjnie we wtorki i czwartki. Oprócz zajęć manualnych, biblioterapii i muzykoterapii przewidziane są także spacery, wizyta w zamojskiej galerii, bibliotece, udział w imprezie plenerowej, a także wspólne wyjście do kina i jaskini solnej. Dodatkową atrakcją są zajęcia językowe „Zabawa słowem”, które rozwijają pamięć i wpływają na kreatywność seniorów.

Szkolenie dla opiekunów seniorów 2014-06-13

„Przygotowanie do procesu aktywnego starzenia się” - to tytuł szkolenia na które organizatorzy – Zamojskie Centrum Wolontariatu – zaprosili pracowników socjalnych, asystentów rodziny, wolontariuszy i wszystkich zainteresowanych opieką nad seniorami.

czytaj dalej

Senioralna Stacja Socjalna w Zamojskim Centrum Wolontariatu 2014-05-23

Zamojskie Centrum Wolontariatu jest w trakcie realizacji nowego projektu. Jest to zadanie publiczne pod tytułem: „3S – samorealizacja, samodzielność, solidarność – SENIORALNA STACJA SOCJALNA w ZAMOŚCIU” zlecone w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020. Projekt dofinansowuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Jego głównym celem jest zmiana sytuacji życiowej osób starszych, integracja międzypokoleniowa, aktywizacja seniorów, podniesienie ich jakości życia poprzez poprawę pamięci, rozwój osobisty oraz uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. Projekt ten wpisuje się w podejmowane przez Centrum od 2008 roku działania na rzecz seniorów poszkodowanych przez III Rzeszę, ale rozszerza liczbę beneficjentów o  osoby młodsze, w wieku 65+. Integracja seniorów w różnym wieku bardzo dobrze wpływa na zrozumienie problemu starości. Projekt zakłada kontynuację działań, które sprawdziły się już w realizacji, a są to:

czytaj dalej

Co pomaga, a co szkodzi? 2014-05-04

Co pomaga, a co szkodzi (2014.05.04) „Nie wszystkie medykamenty, tak pięknie reklamowane w telewizji służą zdrowiu i poprawiają kondycję.  Rzekomo „niewinne ziółka” w połączeniu z lekami – też mogą zaszkodzić...” Tak rozpoczęła swój wykład przygotowany dla seniorów pani Agnieszka Zielińska, magister farmacji i właścicielka sklepu zielarsko – medycznego.

czytaj dalej