Archiwum aktualności - 2013

Świąteczne spotkanie seniorów 2013-12-29

Świąteczne spotkanie seniorów 2013-12-29 - 01 Dużo radości sprawiło seniorom i wolontariuszom świąteczne spotkanie przy choince. Były życzenia, wspólne kolędowanie i degustacja tradycyjnych potraw. Wszyscy cieszyli się z obecności Pani Reginy Kwiatkowskiej, najstarszej bywalczyni świetlicy dziennego wsparcia, która w grudniu ukończyła 101 lat. Następne okolicznościowe spotkanie zostało zaplanowane na 13 stycznia 2014 roku.

czytaj dalej

Wizyta studyjna wolontariuszy z „Czajni” 2013-12-21

19 grudnia w Zamojskim Centrum Wolontariatu gościli z wizytą studyjną wolontariusze z tomaszowskiego stowarzyszenia „Czajnia”. Goście zainteresowani byli bazą i stałymi programami Centrum, formami i metodami promocji idei w środowisku lokalnym oraz sposobami pozyskiwania funduszy na działalność. Otrzymali materiały promocyjne, a także zapewnienie o dalszej, ewentualnej współpracy i pomocy.

Smutne to było dzieciństwo... 2013-12-11

Smutne to było dzieciństwo - 02 Tak rozpoczęła opowieść o swoim życiu urodzona w 1934 roku pani Janina Jabłońska - gość grudniowej Kawiarni Opowieści. I nic dziwnego, jako dziecko przeżyła wysiedlenie, obóz przejściowy w Zamościu, tyfus, trud pierwszych, powojennych lat, gdy rodzina została bez ojca, który  nie wrócił z robót przymusowych w Niemczech... Jej relacji, którą przeplatała recytacją swoich wierszy, wysłuchali uczestnicy warsztatów: „Jak rozmawiać ze świadkami historii”.

czytaj dalej

Zamojska Gala Wolontariatu 2013-12-09

Zamojska Gala Wolontariatu 2013-12-05 - 01 5 grudnia, z okazji Światowego Dnia Wolontariusza w „Okrąglaku” odbywa się zwykle wielkie świętowanie. Nie inaczej było i w tym roku. Na Galę przybyło ponad 150 osób: ci, co pomagają oraz ci, którzy z tej pomocy korzystają - wolontariusze i ich podopieczni. Byli też przedstawiciele władz miasta, a wśród nich zastępca Prezydenta Pan Tomasz Kossowski i przewodniczący Rady Miasta Pan Jan Wojciech Matwiejczuk.

czytaj dalej

Seniorzy na „Targach książki historycznej” 2013-11-25

Seniorzy na „Targach książki historycznej” 01 18 listopada seniorzy w towarzystwie wolontariuszy uczestniczyli w „Targach książki historycznej” zorganizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu i Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Uczestnicy imprezy mieli okazję zapoznać się z najnowszą ofertą wydawniczą IPN, wysłuchać wykładu będącego promocją książki Doroty Gałaszewskiej-Chilczuk i Jacka Witolda Wołoszyna „Od przedszkolaka do studenta. Kryteria selekcji społecznej i politycznej w edukacji lat 1947–1956", a także – jako świadkowie tamtych wydarzeń – wziąć udział w dyskusji.

Wszystkie dodatkowe formy aktywizowania seniorów – beneficjentów projektu „Wciąż potrzebni” - organizowane są przez koordynatorkę w ramach współpracy ZCW z zamojskimi instytucjami kultury.

czytaj dalej

„Zasłużona dla Związku Inwalidów Wojennych RP” 2013-11-22

Na wniosek prezesa Zarządu Oddziału w Zamościu, Prezydium Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie, w uznaniu  zasług na rzecz środowiska inwalidów wojennych i wojskowych, osób represjonowanych oraz członków ich rodzin, nadało Krystynie Rybińskiej-Smyk Odznakę „Zasłużony dla Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej".

czytaj dalej

Wyjazdowe warsztaty w Bełżcu 2013-11-15

Wyjazdowe warsztaty w Bełżcu 01 W ramach współpracy Zamojskiego Centrum Wolontariatu z Muzeum – Miejscem Pamięci w Bełżcu wolontariusze, którzy zajmują się spisywaniem wspomnień mieli okazję uczestniczyć w szczególnych, wyjazdowych warsztatach.

czytaj dalej

Patriotic songs in „Okrąglak” 2013-11-14

Patriotyczne śpiewanie w „Okrąglaku” 01 At the invitation of the Senior Club „Sunny Autumn,” the members of the Daytime Community Centre took part in an evening meeting celebrating the Independence Day on November 11. It is an annual event whose main part is group singing of patriotic songs. One of the meeting’s organisers was Tadeusz Flor who conducts classes in musical therapy at our centre.

continue reading

Patriotyczne śpiewanie w „Okrąglaku” 2013-11-14

Patriotyczne śpiewanie w „Okrąglaku” 01 Na zaproszenie Klubu Seniora „Pogodna Jesień” bywalcy świetlicy dziennego wsparcia uczestniczyli w wieczornicy upamiętniającej 11 listopada - Święto Niepodległości. Jest to cykliczna impreza, której główną atrakcją jest wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni. Jednym z organizatorów spotkania był pan Tadeusz Flor, który prowadzi w świetlicy zajęcia z muzykoterapii.

czytaj dalej

Wizyta w Centrum „Synagoga” 2013-10-29

Wizyta w synagodze - 03 „Społeczność, której nie ma. Śladami zamojskich Żydów” - to temat wykładu na który zostali zaproszeni seniorzy i wolontariusze do Centrum „Synagoga”, gdzie od 2011 roku działa Multimedialne Muzeum Historii Żydów Zamościa i Okolic.

czytaj dalej

„Sztuka w akcji” w Okrąglaku 2013-10-26

Sztuka w akcji II - 03 24 października w Zamojskim Centrum Wolontariatu gościli młodzi artyści z Gruzji, Łotwy, Rosji, Rumunii, Ukrainy i Polski, którzy przyjechali do naszego kraju w ramach programu „Młodzież w działaniu”.

czytaj dalej

Zostań Wolontariuszem SZLACHETNEJ PACZKI 2013-10-17

Co roku do projektu zgłaszają się osoby zainspirowane ideą mądrej pomocy. Tworząc zespół Super W, łączą biednych i bogatych. Dla 68% wolontariuszy udział w akcji  był jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu.

czytaj dalej

Zaproszenie do kina 2013-10-12

Tych seniorów, którzy nie bywają w naszej świetlicy, a chcieliby wybrać się z nami do kina na film „Wałęsa – człowiek z nadziei” – zapraszamy. Bilety zostały zarezerwowane na seans w dniu 15 października (wtorek) o godzinie 13.00. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny ( nr 84 62 73 775) do dnia 14 października (poniedziałek).

Rozmowa z „dzieckiem wojny” 2013-10-05

Rozmowa z „dzieckiem wojny” Pochodzi z Honiatycz, wsi w powiecie hrubieszowskim, której wojna nie oszczędzała. Niszczyli ją ukraińscy nacjonaliści i hitlerowcy. Ocaleni mieszkańcy terroryzowani przez okupantów tułali się po Zamojszczyźnie. Taki los spotkał też rodzinę gościa naszej Kawiarni Opowieści, Pana Henryka Wolańczuka.

czytaj dalej

Seniorzy na promocji książki Mariana Karczmarczyka 2013-10-01

Seniorzy na promocji książki Mariana Karczmarczyka Oprócz zajęć w świetlicy dziennego wsparcia i atrakcji proponowanych w ramach projektu seniorzy, podopieczni Centrum Wolontariatu, uczestniczą często w innych, kulturalnych przedsięwzięciach. W sobotę, 29 września wzięli udział w promocji nowej książki pana Mariana Karczmarczyka – zamojskiego satyryka, fraszkopisarza i aforysty.
czytaj dalej

Poradnictwo prawne dla kombatantów i ich rodzin 2013-09-30

Po przerwie wakacyjnej wznawiamy poradnictwo prawne dla kombatantów i ich rodzin świadczone w ramach realizacji projektu „Wciąż potrzebni” - modelowy, partnerski system wsparcia mieszkańców Zamojszczyzny i Kolonii poszkodowanych przez III Rzeszę finansowanego przez Fundację „Pamięć Odpowiedzialność Przyszłość”. Porad udziela Pani Agnieszka Starmach – mgr prawa w poniedziałki w godzinach od 13.00 do 14.00 w biurze Zamojskiego Centrum Wolontariatu przy ulicy Kolegiackiej 16 w Zamościu.

Zaproszenie na szkolenie „Wolontariat w pierwszych krokach” 2013-09-24

Zamojskie Centrum Wolontariatu zaprasza osoby zainteresowane włączaniem się w działania wolontarystyczne na szkolenie „ Wolontariat w pierwszych krokach”, które odbędzie się w Osiedlowym Domu Kultury „OKRĄGLAK” przy ul. Wyszyńskiego 28A w Zamościu, w dniu 05.10.2013 r. w godzinach: 9.00 – 16.00.

Tematyka szkolenia :

  1. Definicja wolontariatu, kto może zostać wolontariuszem, obszary wolontariatu.
  2. Rodzaje wolontariatu.
  3. Prawne aspekty angażowania wolontariusza.
  4. Motywacje wolontariuszy.
  5. Mój potencjał do wolontariatu.
  6. Oferty wolontariatu, przegląd internetowych narzędzi rekrutacji wolontariuszy.

Zgłoszenia przyjmujemy:

  • mailowo: biuro@wolontariatzamosc.pl,
  • telefonicznie: (84) 627 37 75, 502 421 506
  • osobiście: w „OKRAGLAKU” od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00

do dnia 02.10.2013 r.

Szkolenie jest bezpłatne. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Uczcili pamięć ofiar wojny 2013-09-03

W niedzielę, 1 września, w 74 rocznicę napaści Niemiec na Polskę Zamość uczcił pamięć ofiar wojny. Obchody rocznicy rozpoczęły się mszą w Katedrze, następnie uczestnicy udali się – jak co roku – na Rotundę. W uroczystości uczestniczyli  weterani i kombatanci, podopieczni ZCW, którym towarzyszyli wolontariusze.

Podziękowanie dla Moniki 2013-09-02

Monika Mróz, magister prawa i administracji, od 2009 roku prowadziła poradnictwo prawne dla osób poszkodowanych przez III Rzeszę i ich rodzin. Informowała co się ofiarom prześladowań należy, z  jakich form wsparcia mogą korzystać, redagowała i pisała prośby o zapomogi, zasiłki pieniężne, dofinansowania, sanatoria, sprzęt rehabilitacyjny i usługi opiekuńcze. Jak trzeba było – udzielała też wsparcia w sprawach karnych i cywilnych. Wiele godzin przepracowała wolontarystycznie.

czytaj dalej

„Jak rozmawiać ze świadkami historii?” - Zaproszenie na kolejną edycję warsztatów 2013-08-30

Zapraszam uczniów, studentów, a także młodych ludzi  spoza w/w środowisk zainteresowanych historią II wojny światowej na kolejną edycję warsztatów. Nagrywanie i spisywanie wspomnień, to dla miłośników  historii wielkie wyzwanie, ale i ciekawe doświadczenie. Nabór trwa. Decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwsze spotkanie odbędzie się 26 września (czwartek) o godzinie 14.30. Zgłaszać się można osobiście (we wtorki i czwartki od 10.00 do 14.30), telefonicznie: 662 007 980 lub pocztą elektroniczną: biuro@wolontariatzamosc.pl.

czytaj dalej

Świętowali Dzień Wojska Polskiego 2013-08-21

14 sierpnia na Rynku Wielkim żołnierze z Garnizonu Zamość oraz weterani i kombatanci świętowali Dzień Wojska Polskiego. Wśród nich była grupa podopiecznych Zamojskiego Centrum Wolontariatu, którzy po ceremoniale z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli wystawę „Od Grunwaldu po Krasnobród” prezentującą prace Stanisława Bodesa malarza batalisty z Hrubieszowa, który przez ponad czterdzieści lat namalował kilkaset obrazów sławiących  polski oręż. Rycerzom, husarom, ułanom i żołnierzom poświęcił całą swoją twórczość. Uroczystości zakończyła msza w Zamojskiej Katedrze.

czytaj dalej

Przedstawiciele ZCW w Londynie 2013-08-20

Przedstawiciele ZCW w Londynie - 1 Londyn to miasto skrajności - bogatej historii, która jednocześnie przegrywa z potęgą wszechobecnej nowoczesności; tradycji, która jest zmuszona mierzyć się z wielokulturowością miasta; ładu, który stanowi płaszczyznę zamieszania. Londyn to miasto – slogan. W tej wielkiej metropolii przebywali wolontariusze z Zamojskiego Centrum Wolontariatu podczas wymiany młodzieżowej w dniach od 4 do 11 sierpnia.

czytaj dalej

Aktywne wakacje dla liderów wolontariatu 2013-08-14

Aktywne wakacje dla liderów wolontariatu - 03 Warsztaty pt. „Kreatywne myślenie”, „Komunikacja interpersonalna”, „Budowanie poczucia własnej wartości” oraz  „Praca w grupie  i  budowanie grupy” odbywały się w dniach 22 – 24 lipca w siedzibie ZCW. Zdobytą wiedzę wolontariusze mieli obowiązek wykorzystac podczas wyjazdowego, dwudniowego biwaku (25 – 26 lipca,  Majdan Sopocki), z czego wywiązali się znakomicie.

czytaj dalej

Opowiedzieli swoje losy 2013-07-25

Od września do czerwca w ZCW odbywały się warsztaty: „Jak rozmawiac ze świadkami historii?”. Ich uczestnikami byli uczniowie, studenci oraz członkowie rodzin osób poszkodowanych przez III Rzeszę. Efektem warsztatów  są spisane wspomnienia. Swoje wojenne losy opowiedzieli – panie: Marianna Kloc, Irena Trzebicka,  Maria Marchwiana,  Janina Poździk oraz panowie Czesław Kubina i Antoni Sowiński. Kolejna edycja warsztatów rozpocznie się we wrześniu.

Lato w świetlicy dla seniorów. 2013-07-20

Nie ma wakacji w świetlicy dziennego wsparcia. Na wtorkowe i czwartkowe spotkania przychodzą stali bywalcy, a i nowych wciąż przybywa. Dla osób samotnych jest to jedyna atrakcja i pretekst do wyjścia z domu. Największym zainteresowaniem seniorów cieszą się wszelkiego rodzaju robótki manualne, wspólne śpiewanie, oglądanie filmów, czytanie poezji i... zwykłe „Polaków rozmowy”.

Wolontariusze z „Okrąglaka” w akcji 2013-07-17

Wolontariusze z „Okrąglaka” w akcji - 01 Świetnie spisywali się młodzi wolontariusze z Klubu działającego przy Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak” podczas imprezy plenerowej „Wędrująca Estrada”, która odbywała na terenach zielonych Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego. Tydzień przed imprezą rozklejali plakaty i roznosili ulotki, a w jej trakcie - służyli wszystkim pomocą i wsparciem, a także promowali ideę wolontariatu. Ich obecność niewątpliwie przyczyniła się do uatrakcyjnienia imprezy, a także do sprawnego jej przebiegu. Koordynatorką Klubu jest Ewa Popławska.

czytaj dalej

Wizyta gości ze Schwaebisch Hall 2013-07-16

Wizyta gości ze Schwaebisch Hall - 01 W dniach od 9 do 12 lipca w Zamościu gościła 14-osobowa delegacja mieszkańców z partnerskiego miasta Schwaebisch Hall. W składzie delegacji byli przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz policji. 11 lipca goście zostali zaproszeni do Osiedlowego Domu Kultury „Okrąglak” , gdzie mieli okazję zapoznać się z działalnością Zamojskiego Forum Inicjatyw Społecznych oraz Zamojskiego Centrum Wolontariatu.

czytaj dalej

Międzynarodowe spotkanie młodzieży - pro­jek­t „Give a Paw! Go Wild.” 2013-07-12

Międzynarodowe spotkanie młodzieży (2013.07.12) - 01 8 lipca w Zwierzyńcu rozpoczęło się międzynarodowe spotkanie młodzieży z Czech, Litwy, Portugalii i Polski w ramach projektu „Give a Paw. Go Wild” realizowanego przez grupę inicjatywną związaną z Zamojskim Centrum Wolontariatu, a finansowanego z funduszu Młodzież w Działaniu. Liderkami grupy polskiej są Ewa Kostrubiec z Zamościa i Anna Sokołowska z Lublina.
czytaj dalej

Dla tych, co nie byli 2013-07-02

Obszerną relację z wycieczki do Krakowa i Oświęcimia dla tych, którzy nie mogli pojechac, przygotowały Krystyna Rybińska-Smyk i Ewa Popławska. Seniorzy wysłuchali wykładu, wrażeń uczestników wycieczki, obejrzeli zdjęcia i poczuli się – stwierdzili to wszyscy -  jakby tam byli. I o to organizatorkom spotkania chodziło.

Przejmująca wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau 2013-06-16

Wizyta seniorów w Muzeum Auschwitz-Birkenau - 01 W ramach wycieczki do Krakowa, na życzenie seniorów – kombatantów, uczestnicy   zwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenau. Była to przejmująca wizyta, ponieważ kilka osób straciło tam swoich bliskich. Przed zwiedzaniem Muzeum grupa z Zamościa została przyjęta przez starszego kustosza pana doktora Adama Cyrę i byłego więźnia obozu pana profesora Wacława Długoborskiego. Po Muzeum grupę oprowadziła pani Stefania Kozioł z Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem.

czytaj dalej

Wycieczka seniorów i wolontariuszy do Krakowa 2013-06-16

Wycieczka seniorów i wolontariuszy do Krakowa - 25 Zwiedzanie Katedry Wawelskiej, Zamku, Kościoła Mariackiego, Sukiennic i Krakowskiego Rynku – to tylko część atrakcji przygotowanych przez Krystynę Rybińską-Smyk i Ewę Szczepańską organizatorki 2- dniowej wycieczki do Krakowa. Jej uczestnikami byli – tradycyjnie - seniorzy i wolontariusze.

czytaj dalej

„Magiczny Kraków” - wykład w Kawiarni Spotkań 2013-06-08

„Kraków jest jak pryzmat przez który pięknieje ojczyzna” - tak, słowami Staudyngera Krystyna Rybińska-Smyk rozpoczęła swój wykład i wirtualny spacer po podwawelskim grodzie. Wykładu wysłuchało ponad 40 seniorów i wolontariuszy. Większość z nich wybiera się w dniach 12 – 13 czerwca do Krakowa na zorganizowana przez ZCW wycieczkę.

Wi­zy­ta przy­go­to­waw­cza - pro­jek­t „Give a Paw! Go Wild.” 2013-06-04

Zamojskie Centrum Wolontariatu otrzymało środki z funduszu „Młodzież w działaniu” Akcja 1.1. (Wymiana Młodzieży) na realizację międzynarodowego projektu ekologicznego „Give a Paw! Go Wild.”. W projekcie weźmie udział młodzież z Czech, Litwy, Portugalii i Polski.

czytaj dalej

Kolejni wolontariusze przeszkoleni 2013-05-30

Kolejni wolontariusze przeszkoleni - 03 Szkolenie podstawowe dla wolontariuszy i specjalistyczne z zakresu opieki nad osobami starszymi odbyło piętnaście osób, uczniów zamojskich szkół. Większość z nich podejmie pracę w domach prywatnych osób potrzebujących i w Zakładzie Opiekuńczo - Leczniczym, gdzie przebywają seniorzy w podeszłym wieku.

czytaj dalej

Senior na czacie 2013-05-29

Szesnastogodzinne szkolenie komputerowe ukończyło wczoraj dziesięciu seniorów, podopiecznych Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Każdy z nich pracował z osobistym instruktorem – wolontariuszem.

czytaj dalej

Ze Związku Radzieckiego przez Niemcy do... Skierbieszowa 2013-05-22

Ze Związku Radzieckiego przez Niemcy do... Skierbieszowa - 03 Kolejnym gościem Kawiarni Opowieści była pani Maria Marchwiana, Rosjanka z Homla, która na robotach w Niemczech poznała swojego męża - Polaka i od 1945 roku mieszka w Polsce.

czytaj dalej

„70 rocznica wysiedleń Zamojszczyzny” - Wystawa w Okrąglaku 2013-05-15

„70 rocznica wysiedleń Zamojszczyzny”. Wystawa w Okrąglaku - 01 Seniorzy, którzy przychodzą do świetlicy dziennego wsparcia mieli okazję dokładnie obejrzeć wystawę, która w grudniu ubiegłego roku była prezentowana na Rynku Solnym.

czytaj dalej

Dla seniorów - wiosenne nuty i słowa 2013-05-07

Dla seniorów - wiosenne nuty i słowa - 01 Zamojscy poeci Maria i Rajmund Duławscy oraz muzyk Jerzy Burda byli gośćmi kolejnej, wiosennej Kawiarni Spotkań, która odbyła się w stylowych wnętrzach Corner Pub przy ulicy Żeromskiego.

czytaj dalej

Wykład dla seniorów i wolontariuszy: „Zamość wczoraj i dziś” 2013-04-30

Wykład dla seniorów i wolontariuszy „Zamość wczoraj i dziś” (2013-04-30) - 1 „Mieszkamy w niezwykłym mieście, którego walorów zwykle na co dzień nie doceniamy. Najczęściej jego uroki uświadamiają nam przyjezdni...” - takimi słowami rozpoczął swój 2-godzinny wykład pan Wiesław Smyk, fotograf - amator i kolekcjoner archiwalnych zdjęć Zamościa. Multimedialny spacer po przedwojennym i powojennym mieście wzbudził ogromne zainteresowanie, a także sprowokował do wspomnień i refleksji.

czytaj dalej

29 kwietnia - Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej 2013-04-29

29 kwietnia - Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej - 1 Komisja Europejska w 2011 roku ustaliła 29 kwietnia jako Dzień Solidarności Międzypokoleniowej (European Day of Solidarity between Generations). Celem tej inicjatywy jest promowanie komunikacji i porozumienia międzypokoleniowego oraz Unii Europejskiej przyjaznej wszystkim grupom wiekowym.

czytaj dalej

Seniorzy na „Układzie zamkniętym” 2013-04-24

Seniorzy na „Układzie zamkniętym” (2013-04-24) - 2 Dzięki działaniom projektowym seniorzy, w większości bywalcy Świetlicy Dziennego Wsparcia, mogli wspólnie obejrzeć najnowszy polski film pt. „Układ zamknięty”. Grupowe wyjścia do kina i dyskusje po projekcjach cieszą się dużym powodzeniem.

czytaj dalej

Poświąteczna Kawiarnia Spotkań 2013-04-15

Poświąteczna Kawiarnia Spotkań (2013-04-07) - 3 W sobotę, 7 kwietnia w „Okrąglaku” odbyło się poświąteczne, okolicznościowe spotkanie dla seniorów w którym wzięło udział 45 osób. Mieli okazję do wspomnień, rozmów i wspólnego śpiewania. Imprezę uatrakcyjnił Pan Marian Karczmarczyk, który zaprezentował swoje fraszki i humoreski o wiośnie i minionych świętach. Kolejna impreza – za miesiąc.

czytaj dalej

Wyjątkowy Dzień Kobiet w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego 2013-03-11

Wyjątkowy Dzień Kobiet w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego - 1 W tym roku, 8 Marca, o dobre samopoczucie podopiecznych Centrum Wolontariatu zadbali dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego, którzy zaprosili wszystkie panie  do skorzystania z ich fryzjerskich i kosmetycznych usług.

czytaj dalej

Seminarium specjalistyczne w Warszawie 2013-03-04

W związku z realizowanym przez Zamojskie Centrum Wolontariatu od 4 lat projektem opieki nad poszkodowanymi przez III Rzeszę Ewa Szczepańska i Krystyna Rybińska-Smyk zostały zaproszone na 3-dniowe specjalistyczne seminarium pt. „Ofiary narodowego socjalizmu w Polsce – jak żyją dziś?” zorganizowane przez Fundacja „Pamięć. Odpowiedzialność. Przyszłość.” (Stiftung EVZ) z Berlina.

czytaj dalej

Zamojskie Centrum Wolontariatu rośnie w siłę 2013-02-27

Zamojskie Centrum Wolontariatu rośnie w siłę (2013-02-27) - 5 Różne formy promocji wolontariatu w mieście i regionie – to jedno z głównych zadań ZCW.  Wymiernym efektem tych działań są nowe kluby i osoby prywatne, które do grona wolontariuszy dołączają.

czytaj dalej

Spotkanie w Kawiarni Opowieści z panem Romanem Adamowiczem 2013-02-25

Spotkanie w Kawiarni Opowieści z panem Romanem Adamowiczem (2013-02-25) - 2 Wszyscy dotychczasowi goście Kawiarni Opowieści mają życiorysy szczególne, ponieważ wszyscy przeżyli czas nierównej walki o wolność, czas bezprawia, cierpień i nazistowskich prześladowań. Najwięcej emocji budzą jednak wojenne życiorysy dzieci. Nie inaczej było w trakcie spotkania młodych ludzi z II LO z Panem Romanem Adamowiczem.

czytaj dalej

Pogotowie naukowe - reaktywacja 2013-02-24

Pogotowie naukowe - reaktywacja (2013-02-24) W czasie przerwy międzysemestralnej, przez 2 tygodnie działało w „Okrąglaku” POGOTOWIE NAUKOWE. Doraźną pomoc z języka angielskiego, geografii, matematyki i historii otrzymali uczniowie, którzy wolny czas postanowili wykorzystać na nadrobienie zaległości.

czytaj dalej

Zebranie z opiekunami szkolnych klubów wolontariusza 2013-01-23

Zebranie z opiekunami szkolnych klubów wolontariusza (2013-01-17) - 1 17 stycznia odbyło się zebranie z nauczycielami i pedagogami szkolnymi, którzy  w swoich placówkach pełnią funkcję koordynatorów wolontariatu.

czytaj dalej

Spotkanie w Kawiarni Opowieści z panią Janiną Poździk 2013-01-22

Spotkanie w Kawiarni Opowieści z panią Janiną Poździk (2013-01-22) - 3 Gościem pierwszej w nowym, 2013 roku Kawiarni Opowieści była  87-letnia seniorka, pani Janina Poździk. W niezwykle barwny i ciekawy sposób opowiadała o swoim życiu w czasie okupacji.

czytaj dalej

Świetlica dziennego wsparcia dla seniorów 2013-01-20

Świetlica dziennego wsparcia dla seniorów - 1 Już szósty miesiąc działa w „Okrąglaku” Świetlica Dziennego Wsparcia dla Seniorów. Jest to jedyna w mieście taka placówka, gdzie seniorzy 2 razy w tygodniu, przed południem mogą miło spędzić czas przy kawie, herbacie, słodyczach, w towarzystwie swoim, wolontariuszy i ciekawych gości.

czytaj dalej

Gala Morando 2012 2013-01-19

Prezes Zamojskiego Centrum Wolontariatu, Ewa Szczepańska, już po raz drugi była nominowana do nagrody Zamojska Osobowość Roku i po raz drugi (głosami internautów i słuchaczy Katolickiego Radia Zamość) znalazła się na drugim miejscu. Niełatwo było pokonać w roku ubiegłym Marię Król, a w bieżącym księdza – społecznika Tomasza Winogrodzkiego. Ale… do trzech razy sztuka! Więcej o Gali Zamojska Osobowość Roku Morando 2012 na roztocze.net .

Gala Morando 2012 (2013.01.19) - 1 Gala Morando 2012 (2013.01.19) - 2

ZCW dla WOŚP 2013-01-14

ZCW dla WOŚP (2013.01.13) - 2 Zgodnie z tradycją ZCW włączyło się do wspólnego grania w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W „Okrąglaku” była przygotowana dla kwestujących kawiarenka, a w niej ciepłe napoje i gofry, które wypiekali wolontariusze i panie ze Stowarzyszenia „Otwarte Serca”.

czytaj dalej

Ewa Szczepańska nominowana do nagrody Morando 2012 2013-01-11

Prezes Zamojskiego Centrum Wolontariatu, Ewa Szczepańska po raz drugi została nominowana do nagrody Zamojska Osobowość Roku Morando 2012. Zapraszamy do głosowania. Można to robić do piątku 18 stycznia na kuponach Kroniki Tygodnia i na www.roztocze.net .

Świąteczno–noworoczne spotkanie seniorów 2013-01-07

Świąteczno–noworoczne spotkanie seniorów (2012.12.28) - 1 Świąteczno–noworoczne spotkanie seniorów z wolontariuszami odbyło się 28 grudnia. Przy pięknie zastawionym stole goście rozmawiali o bożonarodzeniowej tradycji i śpiewali kolędy.

czytaj dalej