Archiwum aktualności - 2017

Noworoczne życzenia 2017-12-28

Życzenia pomyślności, spełnienia marzeń i samych dobrych dni w Nowym, 2018 roku
czytaj dalej

26.12 – dzień w którym budziliśmy Patryka 2017-12-28

Kolejny, Charytatywny Świąteczny Turniej Piłkarski zorganizowany przez Dawców Uśmiechu, nieformalną grupe działającą w strukturach Zamojskiego Centrum Wolontariatu, zakończył się sukcesem.
czytaj dalej

Spotkania wigilijne w “Okrąglaku” i szpitalu 2017-12-23

Dla seniorów  z Senioralnej Stacji Socjalnej oraz seniorów, podopieczych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego zamojskiego szpitala wolontariusze zorganizowali szczególne spotkania wigilijne.
czytaj dalej

Jubileuszowa Gala. Relacja z 15-lecia ZCW 2017-12-07

5 grudnia, podczas Gali Inicjatyw Społecznych członkowie zarządu ZCW, wolontariusze i ich przyjaciele świętowali jubileusz 15-lecia funkcjonowania Stowarzyszenia.
czytaj dalej

Zamojskie Centrum Wolontariatu uhonorowane 2017-11-22

           W poniedziałek, 20 listopada Ewa Szczepańska, prezes Zamojskiego Centrum Wolontariatu  odebrała z rąk Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka Dyplom Uznania.  Dyplom został przyznany Stowarzyszeniu za: „za budowanie postaw prospołecznych wśród uczniów zamojskich szkół, działania na rzecz osób wykluczonych i zagrożonych marginalizacją społeczną, a także promowanie idei wolontariatu”.

czytaj dalej

15 lat Zamojskiego Centrum Wolontariatu – konkurs na plakat 2017-11-10

ZCW ogłasza konkurs na plakat promujący 15-letnią działalność Stowarzyszenia. Zgłoszone prace mogą być wykonane dowolną techniką, na kartonie o wymiarach A1 (841 x 594 mm)
czytaj dalej

“Wciąż potrzebni...” - projekt dofinansowany przez kolejny rok 2017-11-10

Zarząd Fundacji "Pamięć. Odpowiedzialność. Przyszłośc." (EVZ)" z Berlina zaproponował  ZCW dalsze finansowanie projektu opieki nad ofiarami nazizmu. Będzie to już czwarta edycja przedsięwzięcia, które rozpoczęlo się w 2008 roku. Trzecia edycja zakończyła się we wrześniu tego roku, kolejną rozpoczęliśmy w listopadzie.

czytaj dalej

Podziękowanie 2017-09-22

Seniorzy z Senioralnej Stacji Socjalnej dziękują Pani Dorocie Margol ze Stowarzyszenia “Magiczny Ogród” oraz ratownikowi - Panu  Jakubowi Linkowi, za przeprowadzenie szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej.
czytaj dalej

"Formy wsparcia osób poszkodowanych przez nazizm" - relacja z konferencji 2017-09-18

Konferencja, której patronował Prezydent Miasta Zamość odbyła się 12 września. Jej głównym celem było podsumowanie czwartego etapu projektu, który ZCW realizuje od 2008 roku, a także  uwrażliwienie decydentów na potrzeby osób poszkodowanych przez narodowy socjalizm – nestorów w wieku 75+.
czytaj dalej

Międzynarodowa konferencja 2017-09-06

„Formy i metody wsparcia osób poszkodowanych przez narodowy socjalizm na lokalnej, krajowej i międzynarodowej płaszczyźnie” - to tytuł konferencji, która odbędzie się 12 września. Konferencja finalizuje czwarty już etap projektu realizowanego przez Zamojskie Centrum wolontariatu, a finansowanego przez niemiecka fundację „Pamięć. Odpowiedzialność. Przyszłość”

czytaj dalej

Zakończyliśmy projekt z Cyprem 2017-08-29

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami projektu ‘Listening, Sharing, Broden your Horizons’, w którym Stowarzyszenie Zamojskie Centrum Wolontariatu było aktywnym partnerem.

Strona internetowa projektu.

Film reklamujący projekt.

czytaj dalej

Spotkanie zamojskich seniorów 2017-07-18

Seniorzy z trzech zamojskich placówek zorganizowali wspólne spotkanie kulinarne. Inicjatorem spotkania był koordynator z Senior Wigor, który zaprosił podopiecznych Senioralnej Stacji Socjalnej i Magicznego Ogrodu. Seniorzy wspólnie przygotowywali, a później degustowali wegetariańską pizzę i placki z cukinii. Było wesoło, miło i ... smacznie.

czytaj dalej

Wykład o karykaturze i rysunku satyrycznym 2017-07-09

Senioralną Stację Socjalną odwiedził pan Franciszek Łasocha, zamojski architekt, rysownik i karykaturzysta. Opowiedział seniorom o swoich zainteresowaniach, pasjach, podróżach, karierze. Najciekawsza część wykładu związana była z powstawaniem karykatur. Chętni pozowali, a artysta obdarowywał ich portretem. Spotkanie dostarczyło obecnym wiele wrażeń i radości.

czytaj dalej

Zaproszenie do kina. 2017-07-06

Zapraszamy do wspólnego obejrzenia najnowszego filmu Juliusza Machulskiego pt. “Volta”. Osoby chętne mogą zapisywać się na listę w biurze naszej Stacji Socjalnej. Seans został już zarezerwowany na wtorek 11 lipca o godzinie 13.15. Zbiórka w holu Centrum Kultury Filmowej pół godziny przed seansem.

czytaj dalej

Wycieczka do Kozłówki 2017-06-20

20 czerwca podopieczni Senioralnej Stacji Socjalnej zwiedzali zespół pałacowy w Kozłówce. Wspaniałe wnętrza pałacu Zamoyskich, powozownia, ogrody, a do tego wymarzona pogoda sprawiły, że wszyscy byli zadowoleni i szczęśliwi, co widać na fotoreportażu z wycieczki.

czytaj dalej

Seniorzy Leśmianowi 2017-06-12

Wiosenna wizyta w “Szkole życia” zmotywowała seniorów do włączenia się w obchody Roku Bolesława Leśmiana. Efektem stał się kolejny, wielopokoleniowy spektakl na który złożyły się: montaż słowno – muzyczny pt. “Łąka” i inscenizacja ballady “Dusiołek”.

czytaj dalej

Spotkanie w “Kawiarni wspomnień” 2017-06-08

Gośćmi czerwcowej “Kawiarni wspomnień” były więźniarki obozu przejściowego w Zamościu, a ich relacji słuchała młodzież z Gimnazjum Nr 4.

O swoich wojennych losach opowiadały, kolejny już raz, Panie Jabłońska i Kloc, które jako dzieci przebywały w obozie przy ul. Okrzei. Uczniowie są aktualnie zaangażowani w realizację projektu dotyczącego funkcjonowania nazistowskich obozów i przeżyć więzionych w nich ludzi. Swoje prace obiecali przekazać bohaterkom spotkania.

czytaj dalej

Wizyta studyjna seniorów z Lublina 2017-06-01

31 maja naszą Senioralną Stację Socjalną odwiedzili seniorzy z Lublina. Tę wizytę studyjną zorganizowała Fundacja Rozwoju i Aktywności Społecznej “Przyjaźń” w ramach realizowanego aktualnie projektu pt. “SKO – Senioralny Klub Obywatelski II” finansowanego z Rządowego Programu ASOS. Celem tego projektu jest wzmocnienie idei społeczeństwa obywatelskiego wśród 40 osób w wieku 60+.

czytaj dalej

Majowe szkolenia 2017-05-29

W maju odbyły się dwa dwudniowe, specjalistyczne szkolenia dla wolontariuszy.

Pierwsze (03 i 10.05) dotyczyło opieki nad osobami w podeszłym wieku, a prowadziły je, tradycyjnie już, panie Alicja Grzywacz i Jolanta Batorska.

Drugie (27 i 28. 05), przeznaczone dla wolontariuszek pracujących w szpitalu na oddziale paliatywnym i w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym dotyczyło komunikacji interpersonalnej i asertywności, a przeprowadziła je Ewa Szczepańska.

czytaj dalej

Wolontariusze w Bełżcu 2017-05-23

Od 3 lat zamojscy wolontariusze jeżdżą do Bełżca porządkować Muzeum – Miejsce Pamięci. Tym razem pojechali tam uczniowie Zespołu Szkół Nr 4 z piekunem Łukaszem Bryknerem. Po pracy uczestnicy akcji zwiedzili obiekt i uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. “Obóz zagłady w Bełżcu widziany oczami świadków historii”.

czytaj dalej

Warsztaty teatralne - efekty 2017-05-12

Seniorzy uczęszczający na warsztaty teatralne przygotowują się do wystawienia dwóch inscenizacji.

Będą to: “Dusiołek” na motywach wiersza Bolesława Leśmiana i “Żona dla wampira” - opowieść ludowa.

czytaj dalej

Wycieczka do Kozłówki - zaproszenie 2017-05-05

Zamojskie Centrum Wolontariatu organizuje dla seniorów z Senioralnej Stacji Socjalnej i wolontariuszy wycieczkę do Kozłówki. Znajdują się tam Muzeum Zamoyskich i Muzeum Socrealizmu. Wycieczka odbędzie się 20 czerwca.

czytaj dalej

Wizyta w "Szkole życia" 2017-05-01

29 kwietnia seniorzy odwiedzili „Szkołę życia”, księgarnio – kawiarnię, której patronem jest Bolesław Leśmian. Jest to szczególne, wystylizowane na lata 20-te ubiegłego wieku miejsce, które przyciąga uwagę i inspiruje.

czytaj dalej

Zaproszenie na wykład o Holocauście 2017-04-14

19 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu Zamojskie Centrum Wolontariatu zaprasza na wykład.

czytaj dalej

Pierwsza akcja wolontariuszy z Liceum Plastycznego 2017-04-10

Wolontariusze z “plastyka” wzięli udział w happeningu zorganizowanym przez zamojską filię Akademii Walki z Rakiem. Happening był jednym z elementów wielkiej akcji dotyczącej profilaktyki raka jądra. Hasła akcji : “Odwqażni wygrywają” i “W Zamościu jest moc” zachęcały mężczyzn do profilaktyki i badań.

czytaj dalej

Wizyta seniorów w Liceum Plastycznym 2017-04-07

Wolontariusze z Liceum Plastycznego zaprosili naszych seniorów do swojej, niezwykłej szkoły.

czytaj dalej

Kolejne szkolenie specjalistyczne - zakończone 2017-04-02

W marcu została przeszkolona kolejna grupa wolontariuszy. Temat szkolenia: “Formy i metody pracy z osobami starszymi”. Szkolenie - tak jak wszystkie poprzednie – zostało zorganizowane w ramach projektu “Se

Na zdjęciach – dwie grupy wolontariuszy przeszkolonych w 2017 r. z trenerkami: paniami Alicją Grzywacz i Katarzyną Batorską.

czytaj dalej

Przybyły nam dwa nowe kluby wolontariusza. 2017-03-28

Powstały dwa młodzieżowe kluby wolontariusza: pierwszy - w Liceum Plastycznym, drugi – w Bursie Nr 1. Inicjatorką i opiekunką klubu w „plastyku” jest pani pedagog Katarzyna Manachiewicz, a w bursie – pani Halina Dziwura.

czytaj dalej

"Opowieści z lasu" - promocja książki 2017-03-01

Naszą pięknie wydaną, dwujęzyczną publikacją zawierającą wywiady z partyzantami, są bardzo zainteresowani kombatanci i członkowie ich rodzin.

Po jej promocji, która odbyła się w zamojskim oddziale Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, zgłaszają się osoby starsze i młodsze, które chcą ją przeczytać, a także rozpropagować wśród znajomych.

czytaj dalej

Wolontariusze szkolili się specjalistycznie 2017-02-25

Wolontariusze szkolili się specjalistycznie W dwie lutowe soboty 17 wolontariuszy brało udział w szkoleniu specjalistycznym, którego głównym założeniem była opieka nad osobami w podeszłym wieku.

czytaj dalej

Walentynki 2017-02-16

14 lutego walentynkowa poczta dotarła także do Senioralnej Stacji Socjalnej. Romantyczne kartki otrzymali wszyscy uczestnicy. Był też odpowiedni nastrój, muzyka i poezja, o co zadbali opiekunowie projektu. Wprawdzie nie wszyscy akceptują to “amerykańskie święto”, ale przecież miłości i życzliwości nigdy za wiele...

czytaj dalej

Radosny Tłusty Czwartek 2017-02-13

Słodycze i wesołe piosenki zdominowały spotkanie seniorów, które odbyło się w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Wszystko za sprawą tradycji, która wręcz nakazuje stworzenie radosnej atmosfery oraz objadanie się pączkami, faworkami i innymi tłustymi łakociami. Seniorzy degustowali więc ciasta z różnych cukierni, a także te robione własnoręcznie przez niektóre panie. O „strawę duchową” zadbał Tadeusz Flor, który prowokował do słuchania muzyki, śpiewu i tańca.

czytaj dalej

Jubileusz Związku Inwalidów Wojennych 2017-02-12

Jubileusz Związku Inwalidów Wojennych 9 lutego odbyły się w Zamościu uroczystości związane z obchodami setnej rocznicy powstania Związku Inwalidów Wojennych RP.

W święcie uczestniczyli przedstawiciele kombatantów, wojska, młodzieży szkolnej, organizacji wspierających działalność Związku, a także Starosta Henryk Matej oraz Prezydent Miasta Andrzej Wnuk. Byli też przedstawiciele władz Okręgu ZIW z Lublina.

czytaj dalej

Cztery pokolenia na scenie Osiedlowego Domu Kultury “Okrąglak” 2017-01-15

12 stycznia odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne dla podopiecznych Senioralnej Stacji Socjalnej, wolontariuszy i sympatyków. Niewątpliwą atrakcją imprezy była świąteczna, bożonarodzeniowa inscenizacja w której wystąpili nestorzy i seniorzy z naszej Stacji oraz dzieci i młodzież z kół teatralnych działających przy “Okrąglaku”.

czytaj dalej

Zaproszenie na spotkanie noworoczne 2017-01-06

12 stycznia, o godzinie 16.00, w sali widowiskowej Osiedlowego Domu Kultury „Okrąglak” odbędzie się integracyjne spotkanie noworoczne dla seniorów, wolontariuszy i osób zaangażowanych w realizację zadań Senioralnej Stacji Socjalnej. W programie: powitanie, poczęstunek i specjalnie przygotowany na tę okazję spektakl, którego motywem przewodnim będzie Boże Narodzenie.

czytaj dalej